Victor Hugo Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

0
323

Victor Hugo Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri (1802- 1885)

Hazırladığımız ders notu sayesinde Victor Hugo hakkında bilgi sahibi olacak, Victor Hugo’un hayatı ve eserlerini tanımış olacaksınız.

Yüksek öğreniminden maddi sıkıntılar yüzünden ayrılmış ve kendini kitaplara vermiştir. İlk şiirlerini de bu yıllarda yazmıştır. Annesinin ölümüyle sefaletin eşiğine gelen genç yazarı bu güç durumdan kurtaran yirmili yaşlarda yayımlanan kraliyet yanlısı şiirleri olmuştur. Bu yaşlarda, Chateaubriand’ın ilgisini çekmiş ve romantik akımı benimsemesinden sonra parlak bir geleceğin kapısını aralamıştır. Fransa’da romantizmin öncüsü sayılmış, yapıtlarında yurt ve insan sevgisi temalarını işlemiştir. Çok güçlü bir tekniğe ve dile sahiptir. “Cromwell” adlı oyunun önsözünde yaptığı açıklamalarla büyük ilgi toplamış, romantizmin önde gelen ismi olarak anılmıştır. Romantik dramın kurucusudur.

Cromwell” ve “Hernani” adlı oyunları, Paris’te tıpkı Namık Kemal’in “Vatan Yahut  Silistre”sinin Osmanlı’da meydana getirdiği dalgalanmaya benzer bir heyecan uyandırmıştır. “Hernani” adlı piyesin oynanmasından sonra romantiklerle klasik edebiyat taraftarları arasında “Hernani Savaşı” denilen tartışma başlamış ve bu tartışma romantiklerin “klasisizm” karşısında kesin zaferiyle sonuçlanmıştır. İlk romanı “Notre Dame’ın Kamburu”ndan sonra, çok sayıda şiir, piyes ve roman yazan sanatçı, 1851’de Fransa topraklarını terk ederek Channel Adaları’na yerleşti. Burada yazdığı “Sefiller” onun en çok tanınan ve sevilen yapıtı olmuştur.

Eserleri:

Sefiller, Notre Dame’ın Kamburu (roman)

Cromwell, Hernani (oyun)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here