Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

0
647

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Familya olarak gülgiller ailesinden olan kayısı meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen kayısı çekirdeği yağı, cilt için son derece yarayışlı doğal yağlar arasında yer almaktadır. Kayısı çekirdeği yağının en büyük özelliği, herhangi bir ısıl işlem uygulanmasan tamamen soğuk pres yardımı ile elde ediliyor olmasıdır. Bu özelliği sayesinde, ısıtılarak elde edilen birçok yağa göre özelliklerini çok daha iyi muhafaza edebilmektedir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında, kayısu çekirdeği yağının cilde faydaları hakkında, daha geniş bilgiler yer almaktadır. Cildine önem verenler arasındaysanız, bu mucize yağın faydalarını sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.
Kayısı çekirdeği yağı ciltteki pullanmaları engellemenin yanı sıra, erken yaşlanma belirtileri, ciltteki kızarıklıklar ve solgun cilt sorunları gibi sıklıkla karşılaşılan problemlerin azalmasında, çok önemli yer tutmaktadır.
Kayısı çekirdeği yağını bu kadar faydalı kılan ise; içerdiği A – E ve D vitaminleridir. Ayrıca magnezyum,  selenyum ve kalsiyum mineralleri de, bol miktarda bulunan kayısı çekirdeği yağı, bu mineraller sayesinde özellikle kuru ciltler için önemli bir nemlendirici ve tartışılmaz faydaları bulunan doğal ürünler arasındadır.
Kayısı çekirdeği yağının ciltte oluşturduğu etmenler
Faydaları açığa çıktıktan sonra alternatif tıpçılar tarafından da sıklıkla kullanılan kayısı çekirdeği yağı, özellikle İbrahim Saraçoğlu, Suna Dumankaya ve Ahmet Maranki gibi kendini kanıtlamış önemli isimler tarafından kullanılmakta ve tavsiye edilmektedir.
Kayısı çekirdeği yağının diğer faydaları ise şunlardır;
– Ciltteki yağ dengesini, önemli ölçüde korur.
– İçeriğindeki yüksek E Vitamini sayesinde, cildin ihtiyacı olan nemi sağlar ve nem dengesini korur.
– Bebek yağı ile birlikte kullanıldığında,  selülitler üzerinde oldukça etkilidir.
– Döküntülü cilt problemlerinde faydalıdır. Pullanmayı kesinlikle önler.
– Cildin canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Cilde, sağlıklı bir görünüm kazandırır.
– Çil ve farklı cilt lekelerinin yok olmasına yardımcı olur.
– Egzama ve mantar gibi problemlerin tedavisinde kullanılır. Tedavi sürecini hızlandırır.
– Ciltteki sivilce izlerinin yok olmasına ve güneş lekesi problemlerine karşı oldukça faydalıdır.
Kayısı çekirdeği yağı, cilt için son derece faydalıdır. Ancak yağı kullanım aralığı, oldukça önemlidir.  Kayısı çekirdeği yağını 4 günden daha sık aralıklarda kullanmak, özellikle beyaz tenli kişiler için cildin doğal yapısını bozabileceği için, dört günden önce kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here