İçmeyi Düşürmek Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olabilir

0
685

İçmeyi Düşürmek Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olabilir

Araştırmalar sigarayı bırakmaya çalışan ağır içicilerin alkol tüketimini sınırlamanın sigarayı bırakmalarına yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Alkol tüketimi kısıtlı olduğundan, alkol tüketen çalışma katılımcılarının nikotin metabolit oranı çok azalmıştır. Nikotin metabolit oranı, bir kişinin vücudunun nikotini ne kadar hızlı metabolize ettiğini ve bir nikotin metabolizması endeksi olduğunu belirten bir biyobelirteçtir.

Alkolle sigarayı birlikte kullanmak yaygındır, neredeyse her 5 kişiden biri ikisini de kullanır. Sigara içmek özellikle yoğun içenlerde yaygındır. Alkol tüketimi, sigara içmek için kanıtlanmış bir risk faktörüdür ve sigara içmek, alkol almak için kanıtlanmış bir risk faktörüdür. Sigarayı bırakmak için büyük bir kararlılık gerektirir, genellikle birkaç denemeyle.

Önceki çalışmalar, yüksek nikotin metabolizma oranlarına sahip bireylerin muhtemelen daha fazla sigara içeceğini ve daha yüksek oranlara sahip bireylerin bırakma zamanlarının daha zor olduğunu göstermiştir. Bir kişinin nikotin metabolizma hızını azaltılmış alkol tüketimi ile yavaşlatmak, zorlu bir girişim olduğu kanıtlanan sigarayı bırakmaya çalışırken bir avantaj sağlayabilir.

Nikotin metabolit oranı birkaç hafta boyunca günlük sigara içen ve şiddetli alkol tüketimi için kullanılan tıbbi terim olan alkol kullanım bozukluğu tedavisini arayan 22 kişilik bir grupta incelenmiştir.

Bu çalışma, nikotin metabolizmasının, nikotin metabolit oranı tarafından endekslendiği gibi alkol tüketimiyle değiştiğini göstermektedir. Çalışma ayrıca günlük olarak sigara içmenin ve alkol almanın aynı anda en iyi şekilde tedavi edilmesi gerektiğini önermektedir.

Nikotin metabolit oranının klinik olarak yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Oranı daha yüksek olan bireyler, sigara soğuk hindiyi bırakmaktan daha zor zamanlar geçirirler. Ayrıca, nikotin replasman tedavisi ürünlerinden yararlanarak sigarayı başarılı bir şekilde durdurma ihtimalleri de yoktur.

Erkek çalışma katılımcılarının nikotin metabolit oranının, alkol tüketimini azalttıkları için haftada ortalama 29 içkiden haftada 7 içeceğe düştüğü keşfedildi.

Araştırmacılar, erkekler için elde edilen sonuçlar, benzer etkileri keşfeden ve bırakmaya çalışan sigara içenlere tedavi önermek için nikotin metabolit oranı biyobelirteçinin öneminin daha fazla kanıtı sağlayan önceki araştırma sonuçlarını kopyaladı.

Nikotin metabolit oranının kararlı bir indeks olduğu düşünülmesine rağmen, daha önce sanıldığı kadar istikrarlı olmayabilir. Bu klinik açıdan olumludur, çünkü eğer bir birey sigarayı bırakmak istiyorsa, sigarayı bırakma planına yardımcı olmak için alkol tüketimini azaltmaya teşvik edilmelidir.

Kadın çalışma katılımcıları nikotin metabolit oranında bir azalma görmedi, ancak çalışma süresi boyunca alkol tüketimini çok fazla azaltmadıkları tespit edildi. Alkol tüketim oranları düşük başladı ve düşük kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here