Göz Renginiz Hakkınızda Ne Diyor?

0
519

Göz Renginiz Hakkınızda Ne Diyor?

İnsanlar, göz renginize göre mirasınız hakkında varsayımlarda bulunabilir veya göz renginiz nedeniyle farklı kişilik özelliklerine sahip olduğunuza inanabilirler. Ek olarak, göz renginiz ile spor kabiliyetleriniz arasında bir ilişki olabilir. Göz rengi gerçekten nasıl davranacağınızı veya başkaları tarafından nasıl algılanacağınızı belirler mi? İkisi arasındaki korelasyonun çok güçlü olduğu gösterilebilirken, nedensellik anlamına gelmez, yine de göz rengi ile kişilik özellikleri arasında ilginç bazı paralellikler vardır.

Göz rengine, irisinizde proteinler üretmek için sırayla çalışan birçok gen neden olur ve bu da farklı seviyelerde melanin bulunmasına neden olur. Düşük protein seviyeleri düşük melanin seviyelerine neden olur, bu da mavi ve yeşil gibi daha açık göz renklerine yol açar. Daha yüksek protein seviyeleri, irisde ela ve kahverengi gibi koyu göz renklerine yol açan daha yüksek melanin seviyelerine yol açar.

İşin çoğunu yapan iki gen, OCA₂ ve HERC₂ genleridir. İlki, irisde ne kadar melanin bulunacağını belirleyen proteini üretirken, ikincisi, birincisinin ne kadar protein üretebileceğini sınırlar. Lise biyoloji dersinde öğrendiğinden çok daha karmaşık.

Amerikan beyaz bebeklerinin çoğu mavi gözlerle doğar, ancak altı kişiden sadece biri mavi gözü yetişkinliğe atar. Afrika, İspanyol ve Asya kökenli bebekler genellikle daha koyu gözlerle doğar. Melanosit seviyeleri, bebeğin muhtemelen kalıcı göz rengine sahip olacağı bir bebeğin ilk doğum gününe kadar dalgalanacaktır. Daha büyük melanin aktivitesi daha koyu gözlere ve daha az melanin aktivitesi daha açık gözlere yol açar.

Peki, tüm bu göz rengi işi ne anlama geliyor? Boks ve tenis gibi sporlarda daha koyu gözlere sahip insanların daha iyi olduğunu, bowling ve golf gibi sporlarda daha hafif gözlerin daha iyi olduğunu gösteren ampirik çalışmalar yapılmıştır. Bu kadar ilginç olduğu gibi, bu çalışmalar nedensel bir ilişki göstermedi. Öte yandan algılar tamamen nesneldir. Daha koyu gözlere sahip insanlar daha dürüst ve güvenilir olarak algılanırken, aynı grubun daha hafif gözlere sahip olanlardan daha sempatik olduğu tespit edildi.

Genetik anomaliler yine de hepsine bir İngiliz anahtarı atabilir. Saved by the Bell’de geçirdiği günlerde şöhreti yakalanan Elizabeth Berkley’in, yarı kahverengi ve yarı yeşil bir gözü vardır. Yarı güvenilir olarak algılanıyor mu? Kiefer Sutherland’ın iki farklı mavi tonu olan gözleri var, yani hangi gözünü kapattığına bağlı olarak bowlingde daha mı iyi? Ve Mila Kunis’in bir tane ela ve bir de yeşil gözü vardır, bu yüzden tenis oyununun nasıl göründüğüne dair hiçbir şey söylemez.

Bu infografikten göz renginin arkasındaki bilim hakkında daha fazla bilgi edinin. Göz renginiz sizin hakkınızda neler söylüyor ve dünyadaki yerinizi nasıl etkiledi? Düşündüğünden çok daha fazlası var!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here